AQUASORB
Super Su Tutucu
 

 

AQUASORB suda çözünmeyen potasyum akrilat ve akrilamid’lerin çapraz bağlı kopolimerleri olup aniyonik super absorbant bir materyaldir. Ağırlığının 300-400 katı suyu sünger gibi emerek jel formuna dönüşür. Bünyesinde tuttuğu suyu ortama azar azar bırakma özelliği sayesinde sulama imkanı sınırlı alanlarda, sıcak ve kurak iklimlerde bitkisel üretimde ideal bir ürün fonksiyonu kazandırır. Su emme ve salma etkinliğini 4-5 yıl korur.

FAYDALARI :
• Toprağın su tutma kapasitesini artırır. Sulama peryodunun   % 50 düşmesini sağlar.
• Toprakta buharlaşma ve süzülmenin neden olduğu su kaybını önler.
• Yıkanmadan dolayı su ve besin kaybını sınırlar. Bitkide kuraklık ve su stresine karşı
  dayanıklılık sağlar.
• Bitkinin optimum düzeyde besin alabilmesi için kök bölgesinde su ve besinlerin
  emreamadeliğini sağlar, bitki gelişimini artırır.
• Toprağın havalanma kapasitesini artırarak sıkı geçirimsiz toprakların fiziksel
  özelliklerini iyileştirir.
• Kuraklığa ve yeraltı sularının kirlenmesine karşı çevreyi korur.
• Sulama maliyetinin düşürülmesiyle ekonomik fayda sağlar.
• Fidanların seradan açık alanlara aktarılmasında ve uzak mesafelere taşınması
  esnasında köklerin kurumasının önlenmesi ve nemli tutulmasını sağlar.

KULLANIM ŞEKLİ VE DOZLAR :

Meyvecilik : Dikim işleminde, dikim toprağına  1 Kg toprak / 2-3 gr veya 1 m³ toprak /1-2 Kg dozlarda AQUASORB karıştırılarak iyice harmanlanarak uygulanır.. Hazırlanan karışım dikim çukurunda kök bölgesine doldurulur. Üstüne normal toprak serilerek bol su verilir.
Normal gelişmiş ağaçlarda taç izdüşümden kök bölgesi derinliğine  20 cm genişlikte dairesel çukur açılarak tabana özel karışım toprak, üste ise normal toprak doldurulur ve bolca su verilir.

Fidancılık : Fidanlıklarda seradan açık alanlara fidanların aktarılmasında ve uzak mesafelere taşınması esnasında köklerin su kaybetmesini ve kurumasını önlemek için çıplak kök daldırma işleminde kullanılır. Daldırma teknesinde 150-200 lt. suya 1 Kg  AQUASORB azar azar karıştırılarak daldırma preparatı hazırlanır. Etkili bir sonuç için preparatın köklere tamamen yapışacak kıvamda olması önemlidir.
Suda çözünebilen nematosid ve fungusidler de nematod ve mantari saldırılara karşı bitkilerin korunması için hazırlanan preparata katılabilir.